Charita AIDED nabídla okamžitou pomoc a vyhlašuje materiální sbírku

BŘECLAV. Přes noc (z 1. na 2. září 2015) vznikl v Břeclavi běženecký tábor. Okamžitou pomoc s materiálním vybavením ze sbírek nabídla prostřednictvím Panelu neziskových organizací Jihomoravského kraje charitativní organizace AIDED z.s. Břeclav.

„Jako člen Panelu neziskových organizací Jihomoravského kraje jsme operativně po informaci o záměru výstavby stanového městečka hasičským záchranným sborem v areálu věznice Boří les v Břeclavi Poštorné informovali hejtmana Jihomoravského kraje Michala Haška o možnostech pomoci, které máme k dispozici,“ řekl předseda sdružení AIDED z.s. Petr Chlumecký. „Z našeho průtočného textilního depozitu jsme schopni uvolnit deky, přikrývky, oblečení pro dospělé i děti i další materiál. Jsme okamžitě k dispozici po vyhlášení mobilních sbírek zaměřených na konkrétní materiální pomoc vše svézt do skladů, neboť naše svozové čety vyjíždějí podle svozových plánů do určených obcí každý den. Krizový štáb Jihomoravského kraje nás jako členy Panelu NNO osloví o vydání materiální pomoci v případě nutné potřeby. Tato situace však podle ředitelky Panelu NNO JMK a předsedkyně Českého červeného kříže v Brně Ivany Holáskové dosud nenastala a čekáme na její pokyn. Stany v táboře u Poštorné jsou jako evakuační centra a přijímací záchytná střediska v jiných částech země vybavována prozatím polními lehátky, spacími pytli a osvětlením a v současné době je situace plně řešena státem bez nutné pomoci obyvatelstva, což prozatím dostačuje,“ doplnil Chlumecký.

Podle informací místopředsedkyně sdružení Mgr. Jany Vlkové se však již hlásí zájemci o zapojení do materiální sbírky: „Jsme rádi za každou pomoc, protože v rámci sběrného systému jsme schopni dary využít kdykoli, a to pro mnoho dalších účelů i v rámci regionu, tedy i mimo krizové situace. Již dnes darovaný materiál může i ve skladu nebo textilní bance vyčkat na případné použití při mimořádné potřebě. Proto datem 2. září vyhlašujeme materiální sbírku s tím, že příjmové místo je v Břeclavi-Poštorné , Nádražní 1210 – ve skladu AIDED pod prodejnou koberců K+K. Zájemci o odevzdání materiálního daru mohou zavolat na tel. č. 604 281 273 nebo 603 173 009, dohodnout si předání, nebo zorganizovat vlastní sbírku a materiál přímo dodat či požádat o jeho odběr. Sbíráme tradičně oblečení, lůžkoviny, spacáky, hračky, hygienické potřeby, trvanlivé potraviny, balenou vodu apod. Prozatím není nutné získávat vše ve větších objemech, ale připravit se, je zřejmě prozíravé. Již v průběhu budování tábora v Poštorné nás včera (1.9.2015) kontaktovalo krizové oddělení Jihomoravského kraje s tím, že naše nabídka je zařazena k operativnímu využití. Budeme rádi, když na naši výzvu obyvatelstvo zareaguje. Prozatím jsme schopni vykrýt případné požadavky krizového štábu Jihomoravského kraje pouze v oblasti textilu, obuvi a hraček díky již funkčnímu regionálnímu sběrnému systému okamžitě, a to z průtočného skladu. Tady se právě osvědčuje systém, který jsme v Jihomoravském kraji budovali 2 roky. Za jeho realizaci můžeme poděkovat městům a vesnicím, které nám smluvně umožňují umístění nádob na veřejných prostranstvích. V případě velmi naléhavé potřeby jsme v rámci tohoto systému schopni využít k okamžitým operativním sbírkám i těchto nádob.“